کارگاه بازآفرینی۲: نوبندگان

مشارکت:شناخت، طراحی،ساخت

۸۱۶ اسفند ۱۳۹۷

روستای نوبندگان، استان فارس

حامیان برگزاری: دفتر امور بین‌الملل پردیس هنرهای زیبا، دانشکده معماری دانشگاه تهران، INTBAU Spain، Terrachidia

برگزار کنندگان: آتلیه سیگمان، انجمن علمی معماری دانشگاه تهران

 

مقدمه:

در روزگاری که بحران‌های محیط زیستی بر زندگی‌ها سایه افکنده است، بافت‌های روستایی سرزمین ما، شیوه‌های مبتکرانه و پایدارشان را به فراموشی می‌سپارند و از تولیدکننده بودن به مصرف‌گرایی می‌رسند. جمعیت روستایی با بی‌اهمیت دانستن میراث بومی رهسپار شهرها می‌شوند، روستاها متروک می‌مانند و حاشیه‌نشینی شهری گسترش می‌یابد.

می‌خواهیم با بهره‌گیری از دانش تخصصی روزآمد در زمینه‌های مختلف و تجارب متخصصان بومی و با احترام و توجه به میراث ملموس و ناملموس سرزمینی، راهی بیابیم برای بازگرداندن زندگی به بافت‌های روستایی.

بازآفرینی، عرصه‌ای است برای همکاری بینارشته‌ای و تاثیر گذاری بر بستر واقعیت.

داستان کارگاه:

‎‎ مشارکت: شناخت، طراحی، ساخت

این کارگاه را برای آشنایی و همکاری میان‌رشته‌ای طراحی کرده ایم که با گفت‌وگو و شناخت شروع می‌شود و با کار عملی ادامه می‌یابد.

می‌خواهیم از دریچه‌ی تحولاتی که در بافت افتاده، نگاهی به مفهوم مشارکت جمعی در بازآفرینی بیاندازیم.

در ابتدا، با طیفی از تجربه‌های گوناگون مرتبط با بازآفرینی آشنا می‌شویم. از شهر تا روستا، از معماری تا کشاورزی و تجارت. هم‌زمان گفت‌وگوهایی شکل می‌گیرد میان ما، دوستان و اساتیدی که به صورت حضوری و آنلاین در نشست‌ها حضور دارند. در این میان، اطلاعاتی به دست می‌آوریم در مورد نوبندگان و فعالیت‌هایی که در آن صورت گرفته‌است.

برای تجربه کردن و شناخت، از بافت تاریخی و بافت نوساز نوبندگان و طبیعت اطراف آن بازدید خواهیم کرد، با اهالی آن دیدار و گفت‌وگو می‌کنیم و داستان‌های نوبندگان و مشارکت‌ جمعی‌ مردمان‌اش را کشف می‌کنیم.

هر روز و هرشب، دور هم جمع می‌شویم و هم‌زمان با دورهمی شام و ناهار در مورد دریافت‌های روزانه بحث می‌کنیم و گاهی با دوستانی در ایران و جهان به صورت آنلاین و حضوری به گفت‌و‌گو می‌نشینیم، تا دانش خود را در ابعاد مختلف گسترش دهیم.

در خلال شناخت نوبندگان، در یک فرآیند فشرده اما سیستماتیک، به شناخت مصالح می پردازیم و با فنون ساخت بومی آشنا خواهیم شد. مکان مناسبی را در بافت انتخاب می‌کنیم،  برایش ایده‌پردازی می‌کنیم و آن را به عنوان یک گره محلی بازطراحی کرده و مطابق با آموزه‌ها و تمرین‌های عملی بازآفرینی می‌کنیم. پایان ساخت کار ما، می‌تواند به عنوان شروع اثر گذاری ما در فرآیند بازآفرینی در بافت نوبندگان تلقی شود.

در طول کارگاه دست‌آوردهای گروهی و شخصی‌مان را به طور روزانه مستندسازی می‌کنیم. پس از اتمام کارگاه، دست‌آوردهای جمعی و رهیافت شخصی‌مان را در غالب نمایشگاهی در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به معرض دید درخواهیم آورد.

برنامه‌ی کارگاه

بخش اول: استراتژی‌های بازآفرینی

روزاول بررسی و بحث و گفت‌وگوی تجربیات با حضور حقیقی و مجازی متخصصان و حرفه‌مندانی از ایران و جهان

بازدید از بافت تاریخی شیراز

تاریخ: ۸ اسفند ۱۳۹۷

مکان: شیراز

 

بخش دوم: تجربه‌ی روستا

اقامت در نوبندگان، بازدید از بافت، معاشرت و گفت‌وگو با اهالی، طراحی و اجرایِ طرح در بافت روستایی

تاریخ: ۹الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

مکان: نوبندگان

 

بعضی از توضیحات مهم

یک

این کارگاه  یک همکاری تجربی، علمی و اجتماعی ‌است میان دانشکده معماری دانشگاه تهران، مؤسسه‌ی بین‌المللی INTBAU و گروه Terrachidia از کشور اسپانیا که توسط آتلیه سیگمان و انجمن علمی معماری دانشگاه تهران برگزار می‌گردد. بخش اول کارگاه در شیراز و بخش دوم آن به میزبانیِ  اهالی نوبندگان و کانوون مدنی تیچنگ در  نوبندگان برگزار می‌شود.

دو

این کارگاه توسط آتلیه سیگمان، با همکاری انجمن علمی معماری دانشگاه تهران برگزار می‌گردد.

سه

گواهی‌نامه‌ی شرکت در کارگاه توسط حامیان علمی این رویداد صادر می‌شود .(دانشکده معماری دانشگاه تهران، INTBAU  وTerrachidia)

چهار

کارگاه در شیراز شروع می‌شود و در روستای نوبندگان ادامه می یابد. آثار حاصل از تجارب شخصی و در دانشگاه تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

پنج

شرایط کلی سفر به قرار زیر است:

ü       رفت و آمد از تهران به  شیراز و فسا و‌ برعکس برعهده‌ی شرکت‌کنندگان است.

ü      حضور شرکت‌کنندگان طبق برنامه کارگاه در تاریخ و ساعت مقرر الزامی‌ست.

ü      رفت و آمد از فسا به نوبندگان بر عهده‌ی برگزارکنندگان است.

ü      اقامت (در خانه‌های روستا‌یی) و وعده‌های غذایی در مدت سفر برعهده‌ی برگزارکنندگان است.

ü      در طول مدت سفر رعایت شئونات سفر، نظم و احترام به قوانین و عرف نوبندگان الزامی‌ست.

ü      مشارکت در فعالیت‌های گروهی در طول مدت برگزاری کارگاه و حفظ احترام متقابل الزامی‌ست.

شش

ظرفیت کارگاه محدود است.

 

ثبت‌نام

‌‎از تمامی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و ماجراجویانی که به تجربه‌های عملی و کار در روستا علاقه دارند دعوت می‌شود تا در دومین کارگاه بین‌المللی کارگاه بازآفرینی شرکت کنند.

‌‎تخصص‌های کلیدی: معماری، معماری منظر، معماری پایدار، مرمت، سازه و مصالح، محیط زیست، طراحی شهری و روستایی، هیدرولوژی، جامعه‌شناسی، تسهیل‌گری، کارآفرینی، صنایع دستی، هنرهای سنتی، اقتصاد روستایی، کشاورزی، عکاسی، رسانه.

‌‎هزینه‌ی شرکت درکارگاه شامل رفت و آمد از فسا به نوبندگان، اقامت در نوبندگان، وعده‌های غذایی، بازدیدها و ابزار و وسایل لازم کار خواهد بود و به شرح زیر است:

هزینه‌ی ثبت‌نام‌ کارگاه برای کلیه متقاضیان از استان‌های فارس،هرمزگان،بوشهر،کهکیلویه و بویر احمد،اصفهان،کرمان و یزد ۱٫۰۵۰٫۰۰ تومان می‌باشد.

هزینه‌ی ثبت‌نام‌ کارگاه برای کلیه متقاضیان از سایر استان‌ها ۱٫۲۵۰٫۰۰ تومان می‌باشد

هزینه‌ی ثبت نام گروهی:

سه نفر به بالا،۱۵ درصد تخفیف متقاضیان از استان‌های فارس،هرمزگان،بوشهر،کهکیلویه و بویر احمد،اصفهان،کرمان و یزد ۹۴۰٫۰۰۰ تومان می‌باشد.

سه نفر به بالا ۱۵ درصد تخفیف هزینه‌ی ثبت‌نام‌ کارگاه برای کلیه متقاضیان از سایر استان‌ها ۱٫۰۶۰٫۰۰ تومان می‌باشد.

 

قابل ذکر است که برای دانشجویان دانشگاه تهران از طرف انجمن علمی معماری دانشگاه تهران تخفیفی ۱۵ % در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که درصورت لغو کردن حضور پس از ثبت نام از تاریخ ۵ اسفند به بعد ۱۵ درصد هزینه ثبت‌نام کسر می‌گردد.

 

فرم ثبت نام

مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.

Posted in دسته‌بندی نشده.