پیشنهاد اساتید

پیشنهاد دکتر غروی

۱- زبان الگو- الکساندر: کتاب مرجع در مدارس آمریکا با قواعد فوق العاده ساده که به الگوهایی می رسد و کیفیت های ویژه ای به وجود می آورد. کتابی بسیار مفید برای دانشجویان کارشناسی با زبانی ساده

۲- معمارى و راز جاودانگى (راه بى زمان ساختن)- الکساندر : شعری زیبا راجع به معماری: بیدار کننده ی دانشجویانی که معماری را پوچ و بی هدف می دانند و به آن به شکل بازی های فرمی می نگرند.

۳- سرشت نظم – الکساندر: به قلم سامان معین: امروزه، جامعه ی معماری دچار یک سردرگمی عمیق شده است. هر کس تعریف متفاوتی از زیبایی دارد و به سبکی خاص متمایل است. نتیجه ی این سردرگمی را، از داخل دانشکده های معماری – و عدم توافق همیشگی دانشجو با استاد – تا آثار معماری مدرن می توان دید. سبک های معماری مانند مدهای لباس ظهور پیدا می کنند و بعد از مدتی زرق و برق خود را از دست داده و از مد می افتند. معماران معروف کنونی رهبر های این صنعت مد هستند و ما دانشجویان خواه ناخواه متاثر از آنان. این کتاب، با درک این موضوع، نگاهی کاملاً متفاوت به دنیا ارائه می کند. نگاهی که منشاء زیبایی را عنصری به نام حیات (یا روح) می شناسد و با تعریفی علمی از آن، برای همه ی اجزای دنیا؛ از موجودات زنده گرفته تا اشیاء و ساختمان های ساخت بشر، شدتی از ظهور این ‘روح’ متصور می شود.


پیشنهاد دکتر مطلبی

۱- بوطیقای معماری: روش های مختلف ایجاد خلاقیت در طراحی معماری برگرفته از مقدمه: این کتاب درباره تئوری معماری است و به جنبه‌های مختلف قوه تصور، تخیل و خلاقیت می پردازد، و راهبردهایی را که از طریق آنها می توان در طراحی معماری به خلاقیت دست یافت، معرفی می کند. این کتاب نتیجه چند سال پژوهش معمار-معلمی پرورش یافته در جنبش مدرن است که در طی پانزده سال گذشته با بحث و جدل های موافق و مخالف دست و پنجه نرم کرده و مزایا و معایب پست مدرنیسم را مورد تفکر و تعمق قرار داده است. در این دو جلد، نویسنده ابتدا به راهبردهای نامحسوس و در جلد دوم به راهبردهای محسوس به سوی خلاقیت معماری اشاره می کند.

۲- معنا در معماری غرب: تفسیری پدیدار شناسانه از معماری غرب برگرفته از چکیده: کریستین نوربرگ شولتز در این کتاب مبانی نظری ای را که در کتاب های مهم دیگر خود، به ویژه روح مکان ، به سوی پدیدارشناسی معماری و سکونت، به سوی معماری ای تمثیلی طرح کرده، در قالب بررسی تاریخ معماری غرب از منظری پدیدار شناسانه و یا مثال هایی عینی روشن ساخته است.

۳- اندیشه معماران معاصر ایران: برگرفته از معمارنت: این کتاب به دنبال کندوکاو دغدغه معمارانی است که با نگاهی مدرن و از سر مهر، از هنر و معماری ایرانی سخن می‌گویند و به دلیل نبودن اراده‌ای کلان برای قراردادن روند معماری و شهرسازی در بستری از تخصص، هنر و مدیریت شهری هر روز شاهد انبوه بناهایی هستند که در آن‌ها به جای محوریت انسان، پول و قدرت حرف اول را می‌زند.


پیشنهاد دکتر خاقانی

۱- مغزِ معمار – هری فرانسیس مالگریو: مغزِ اومانیستی، مغزِ روشنگر، زیبایی‌شناسی عصب‌محور، معماریِ مبتنی بر حواس و در نهایت خلاقیت! در این کتاب مغز معماران در طول زمان بررسی شده است. شما با مطالعه‌ی این کتاب درمی‌یابید که چگونه مغز معماران به موفقیت آنان کمک کرده است و چگونه نوروبیولوژی در طول تاریخ، بصورت پنهان و نامحسوس، معماری جهان را شکل و هدایت نموده است. این کتاب نخستین و معتبرترین منبع برای درک جدیدی از معماری است که برای انسان هوشمند آینده طراحی و اجرا خواهد گردید – ریچارد نویترا: مغز انسان مشکل‌ساز است، اما درعین‌حال، قادر است بعضی از همین مشکلات را به شیوه‌ی نوینی برای بقا تبدیل کند. – پیتر زومتور: ادراک، فطری است. نقش منطق، ثانویه است. – رافائل مونئو: امروز، جهان ما بیشتر روی صفحات الکترونیک ارائه می‌شود، شاهدی از جهانی که هر لحظه در حال تغییر است؛ ثباتی کاذب.

۲- تئوری معمارانه مدرن – هری فرانسیس مالگریو: از منظر مرور تاریخ تئوری کاملترین کتاب است. از کتاب های مروری به شمار می آید. کتابی جامع است و زبان گویایی دارد و به معرفی مواردی نیز پرداخته است که کمتر از آنها صحبت شده.

۳- معماری جمعی – دکتر غلامرضا اسلامی، دکتر حامد کامل نیا: از معدود کتابهای نوشته شده در حیطه ی معماری مشارکتی است و به مشارکت مخاطب در طراحی معماری می پردازد.


پیشنهاد دکتر حقیر

۱- تفکر معمارانه: فرایند طراحی و چشم خیال اندیش – مایکل براون: در این کتاب فرایند طراحی با برنامه دهی توضیح داده می شود. تفکر معماری در ابتدا یک تفکر غیر کلامی است و این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که بیشتر تفکرات روزمره ما کلامی هستند. ما عادت کرده ایم که به ویژه در هنگام ایجاد ارتباط آگاهانه، از کلمات استفاده کنیم؛ اما در سطوح پایین تری از آگاهی، زبان بدن کاربرد بیشتری دارد و آموزش تقویت کننده این الگو است؛ اما واضح است که به لحاظ مجازی نمی توان یک بحث معین را به جز استفاده از الگوی کلامی انجام داد. فرآیند طراحی در معماری از جمله مباحثی است که به سرعت با برنامه دهی در معماری اشتباه گرفته می شود. در حقیقت زمانی که صحبت از فرآیند طراحی می کنیم به مرحله ای پیش تر و فراتر از برنامه دهی توجه داریم. اگربر مبنای یک تئوری شهیر در هنر، آن را «بازنمایی» و در واقع بازنمایی از یک امر معنوی تلقی کنیم، آنگاه در می یابیم که فرآیند طراحی از لحظه درک امر معنوی آغاز شده است و تجسد بخشیدن به یک امر معنوی در حقیقت کاری است که هنرمند انجام می دهد. آنچه این کتاب را متمایز می سازد، علاقه اولیه آن به بخشی از نظریه معماری است که لزوم و اهمیت فعل اولیه طراحی را منعکس می سازد. این طرح است که نتیجه نهایی را تعیین می کند؛ اما همواره باید به خاطر سپرد که طرح یک دوره خاص را تداعی می نماید.

۲- آشنایی با معماری معاصر از شرق تا غرب – دکتر حامد کامل نیا: برای هنرجویان معماری کشور منبعی که معماری معاصر را در حوزه های جغرافیایی مختلف و در کشورهای مختلف (از غرب تا شرق) معرفی کند کمتر به چشم می خورد و معمولا عنوان “معماری معاصر” همان “معماری غرب” تلقی می­شود در حالی که نیاز به کنار هم قراردادن معماری دوران معاصر کشورهای مختلف کاملا احساس می شود.

Posted in نشریه.