هفت رمان

مهسا محمدی
دانشجوی کارشناسی معماری – دانشگاه تهران


هفت کتابی که معماران باید بخوانند
معماران خوب مثل نویسنده‌های خوبند. توانایی ما در مشاهده‌ی پیرامون خود تا کوچکترین جزئیات و سپس ایجاد ارتباطات و پیوستگی‌های جالب توجه، بهترین داستان‌ها و تجربه‌ها را از طریق ایجاد فضاهای واقعی یا فرضی به بشر ارائه کرده‌اند‌. همان‌طور که چارلز ایمز۱میگوید “در نهایت همه چیز به هم مرتبط است: افراد، ایده ها واشیا. رسیدن به کیفیت در ارتباطات، درواقع کلید رسیدن به خود کیفیت است.”
به‌عنوان معمار، ما باید مجموعه‌ای نامتناهی از ارتباطات را ایجاد کنیم؛ از مواد و مصالح تا جغرافی و زمان و افراد، تا تجربه‌ها و اظهار باورهای خودمان، که همه در طراحی یک فضا گرد هم می‌آیند. لذا خواندن کتاب‌ها راه مناسبی برای یادآوری امکانات نوآورانه‌ای است که معماری در خود دارد؛ و شما را تشویق می‌کند که درباره‌ی ظرفیت‌های معماری، رویاپردازی کنید. این هفت کتاب غیرمعمارانه هرکدام می‌توانند به شیوه‌ی خاص خود در معماری تاثیرگذار باشند؛ و از آن گذشته، قطعا خواندن آن‌ها برایتان لذت‌بخش خواهد بود!
ذنّ و فن نگهداشت موتورسیکلت ازرابرت پیرسیگ (نشر شباویز|اسدا…طاهری)
Zen and the Art of Motorcycle Maintenance by Robert M. Pirsig
این رمان در خلال سفر یک پدر و پسر با موتورسیکلت در آمریکای شمال غربی، به کشف معنای واقعی کیفیت می‌پردازد؛ چیزی که معماران همواره با آن درحال جدال اند. کیفیت ازعقلانیت به دست می‌آید یا احساس؟ آیا از خواصِ مواد برمی‌آید یا طراح؟ پیرسیگ کیفیت را نیازمند ایجاد ارتباط شخصی و ویژه بین آفرینش و آفریننده بیان می‌کند. به عبارت دیگر، کیفیت نمی‌تواند ساختگی و جعلی باشد، همانطور که سرمایه‌‌گذاری خالصانه نمی‌تواند. این کتاب در کنار یک سفر پرماجرا، شما را وادار می‌کند بیندیشید، که کیفیت برای شما و در معماریتان چه معنایی دارد.
خدای چیزهای کوچک از آرونداتی روی (نشر سالی|گیتا گرکانی)
The God of Small Things by Arundhati Roy
همان‌طور که از عنوان کتاب برمی‌آید، روی به چیزهای کوچک توجه دارد؛ ولی مهم‌تر از آن، به چگونگی ارتباط آن‌ها با چیزهای بزرگ‌تر می‌پردازد. این توجه به جزئیات و زمینه قطعاً تحت تاثیر تجربه‌ی تحصیل او در مدرسه‌ی طراحی و معماری دهلی شکل گرفته که به او در مورد ایجاد ساختار فضا در رمان نیز کمک کرده است. همانطور که روی توضیح می‌دهد “داستان‌هایی که شما بیش از همه دوست دارید، داستان‌هایی هستند که آن‌ها را از پیش می‌دانید… به‌عنوان یک معمار، شما طراحی یک خانه را از ورودی آغاز نمی‌کنید و با خروجی به پایان نمی‌برید. یک ساختار چندلایه وجود دارد؛ یک روایت، که خود یک چالش به شمار می‌رود. “این تفکر منجر به ایجاد یک طرح و داستان سالم و مناسب می‌شود که سعی دارد با استفاده از واژه‌ها آنچه را که دست نیافتنی به‌نظر می‌رسد محقق سازد و زبان خاص خود را برای درک و پردازش جهان اطراف به وجود می‌آورد و شاید به شما الهام بخشد تا همین کار را انجام دهید.
شازده کوچولو از آنتوان دوسنت اگزوپری (نشر نگاه|احمد شاملو)
The Little Prince by Antoine de Saint-Exupéry
این کتاب به‌خاطر نگاهی فراتر به آنچه که دنیا در نگاه اول به‌نظر می‌رسد، شناخته شده است. این مساله طی چند صفحه اول آشکار می‌شود. وقتی بزرگترها یک نقاشی از مار بوآیی که فیلی را بلعیده است با یک کلاه اشتباه می‌گیرند. اگزوپری شما را به زیبایی و شگفتی‌های دوران کودکی و قدرت احساساتِ برانگیخته شده ازتجربه‌های خاص، بازمی‌گرداند. این رمان در مقایسه با سایر کتابهای این لیست کتاب کوتاهی است، یادآور این که چه چیز برای افراد، رابطه ها و داشتن یک روان سالم ضروریست. شما را تشویق می‌کند تا متفاوت فکر کنید و دوباره شگفتی‌آفرینی دنیا را که ممکن است با افزایش سن کمرنگ شده باشد، زنده می‌کند.
آسترلیتز از زبالد (نشر کتاب‌سرای تندیس|پوپه میثاقی)
Austerlitz by W. G. Sebald
داستان زبالد حول آفرینش هویت از خاطرات می‌گردد. داستانی که از رابطه‌ی راوی با فردی به نام آسترلیتز به‌خاطر علاقه‌ی مشترکشان به تاریخ و معماری برمی‌آید. لذا نه تنها توصیف خاطرات، مکان و هویت، بلکه توصیفات فضاهای معمارانه با تصویرسازی‌های همراهشان تکان‌دهنده و پیچیده است. این رمان، سفری میان عناصر تاریخ معماری همراه با یک داستان شخصی است که در عین آموزندگی، کشش و جذابیت لازم را ایجاد می‌کند.
سرچشمه از آین راند (نشر آبی|مینا شریفی ثابت)
The Fountainhead by Ayn Rand
شخصیت اخلاقی ایده‌آل و مورد‌نظر راند در وجود معماری به نام هووارد رورک،‌ مردی که از انحرافات و کج‌روی‌های رایج هیچ تاثیری نگرفته است، به تصویر کشیده می‌شود. این رمان برای درستی و صداقت، و علیه پیروی و متابعت و اعتبار مبارزه می‌کند. چه با فلسفه‌ی اخلاقی راند موافق باشید و چه نباشید، سرچشمه شما را وادار می‌کند که راجع به صداقت عملتان و نحوه انتقال باورهای خود درمورد آنچه در جهان ارزشمند می‌دانید، به واسطه‌ی معماری بیندیشید. این کتاب همه‌چیز درباره ی تاریخ، قدرت و سنت را به خاطر صحت و درستی مورد پرسش قرار می‌دهد.

 

بیمار انگلیسی از مایکل اونداتیه (نشر سبزان|زهرا طراوتی)
The English Patient by Michael Ondaatje
لایه‌هایی که با گذشت زمان بر روی یک گل رز، یک شی، یا یک مکان انباشته می‌شوند تا چیز جدیدی را شکل دهند، نقطه‌ی تمرکز رمان اونداتیه هستند. جایی که لایه‌های زمان، مکان، تاریخ و فرهنگ به‌راحتی با یکدیگر درمی‌آمیزند. با پیگیری داستان از زبان یک راوی که هویت و سرگذشت نامشخصی دارد، به این نتیجه می‌رسیم که وجود رابطه بین مکان، خاطرات و زمان انکارناپذیر است. خاطراتی که در فضاهای معماری محصور شده‌اند نه تنها زیبا هستند بلکه از نگاه معمارانه باعث می‌شوند که بیندیشید که چگونه از ورای تاریخ و زمان، فرم‌ها شکل می‌گیرند.
الف و داستانهای دیگر ازخورخه لوییس بورخس (نشر نیلوفر|محسن طاهرنوکنده)
The Aleph and Other Stories by Jorge Luis Borges
بورخس با جان‌بخشی به فضاهای غیرقابل تصور، مثل یک فضای بی پایان و بی نهایت، مرزهای آنچه را که فضا و به دنبال آن خود معماری، می‌تواند باشد جابه‌جا می‌کند، آیا تجربه‌ی یک فضای لایتناهی و بدون مرز امکان پذیر است؟ یا حتی یک فضای متغیر؟ این مجموعه داستان واقعیت را فراتر از امکانات تغییر میدهد و نشان میدهد امکان تحول تجربه‌ها و درک ما از فضا وجود دارد.

By Ariana Zilliacus
Refrence: http://www.archdaily.com/801263/7-novels-every-architect-should-read
۱٫Charles Ormond Eames:طراح صنعتی و معمار آمریکایی ۱۹۰۷-۱۹۷۸

Posted in نشریه.